Meta Business Manager Kontrol Listesi (Günlük, Haftalık, Aylık)

Artık birçok kişinin de aktif olarak kullandığı Meta Business Manager paneli her geçen gün kendini geliştirmeye devam ediyor. Peki Meta gibi siz de kendi reklamlarınızı sürekli kontrol ediyor ve geliştiriyor musunuz?

Bu içeriğimde Meta Business Manager paneli üzerinde günlük, haftalık ve aylık olarak kontrol edilmesi ve uygulanması gereken işlemler bulunuyor. Her birini titizlikle ve zamanında uyguladığınız taktirde kurgulamış olduğunuz reklamların verimliliği artış gösterecektir. İşte hazırladığım en güncel business manager kontrol listesi.

Günlük Kontrol Listesi

Burada yer alan görevlendirmeler reklamlarınızın verimliliği veya olası bir hatanın tespiti adına oldukça önemlidir.

Reklamdaki Ürünlerin Stok Kontrolü

Reklamda olan ürünlerin stok kontrolü her gün minimum 1 defa yapılmalıdır. Stoğu teke düşen veya tamamen biten ürünler reklamdan kaldırılmalı ve müşteriye bilgi verilmelidir.

Bütçe/Harcanan Dengesi Kontrolü

Reklamlarınız günlük belirlediğiniz bütçenin tamamını tüketiyor mu? Bunun kontrolü sonucunda bütçenizi tüketemiyorsanız belirlediğiniz hedef kitlelerde problem var demektir.

Pixel Veri Toplama/Hata Kontrolü

Yeni gelen güncelleme, meta panelinde oluşan bir problem veya yazılım tarafında yapılan değişiklikler pixel verilerinde hataya neden olabilir. Bu nedenle her gün burayı kontrol etmek reklamlarınızdan maksimum seviyede verim almanıza yardımcı olur.

Facebook Pixel

Bu alana giriş yapabilmek için: İşletme Ayarları > Veri Kaynakları > Pikseller > Olay Yöneticisi

Hedef Kitle Aktiflik/Büyüklük Kontrolü

Meta’nın sık sık gerçekleştirdiği güncellemeler sonunda daha önce oluşturduğunuz hedef kitlelerde büyüklük kaybı veya doğrudan kullanılamaz hatası alabilirsiniz. Bu da doğrudan mevcut reklamlarınızı etkilemektedir.

Facebook Özel Hedef Kitle Oluşturma

Bu alana giriş yapabilmek için: Tüm Araçlar > Hedef Kitleler > Kullanılabilirlik/Büyüklük

Ticaret Yöneticisinin Kontrolü

Feed içerisinde yer alan ürünlerin düzenli olarak katolağa yüklenip yüklenmediği kontrol edilmelidir. Yüklenmeyen ürünler belirlenmeli ve sebep olan problem çözülerek tekrar manuel güncelleme yapılmalıdır.

Facebook Ticaret Yöneticisi

Bu alana giriş yapabilmek için: Tüm Araçlar > İşletme Ayarları > Veri Kaynakları > Ticaret Yöneticisi > Katalog > Ürünler

Katalog ve Olay Ayarları/Sorunlarının Kontrolü

Feedinizdeki ürünlerin dinamik reklamlara ve Instagram alışverişe uygun olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Facebook Katalog Ayarları

Bu alana giriş yapabilmek için:Tüm Araçlar > İşletme Ayarları > Veri Kaynakları > Ticaret Yöneticisi > Katalog > Sorunlar

Nihai URL Kontrolü

Aktif olarak reklamda olan tüm ürünlerin URL’leri kontrol edilmeli ve olası 404 ya da alakasız açılış sayfalarının önüne geçilmelidir.

Veri Kaynakları Kontrolü

Web sitesinden aldığınız ve otomatik olarak güncellenen feed yapınızda onaylanan ve reddedilen ürün sayıları kontrol edilmeli, hata veren ürünler üzerinde inceleme yapılmalıdır.

Facebook Veri Kaynakları Kontrolü

Bu alana giriş yapabilmek için: Tüm Araçlar > İşletme Ayarları > Veri Kaynakları > Ticaret Yöneticisi > Katalog > Veri Kaynakları

Hesap Genel Durum Kontrolü

Reklam görsellerinde, metinlerinde veya hedef kitlelerdeki herhangi bir ihlal hesabın kapanmasına neden olabilir. Bu yüzden her gün hesap genel durum kontrolü yapılmalı, uyarılar var ise önlem alınmalıdır.

Facebook Hesap Durumu

Bu alana giriş yapabilmek için: Genel Bakış > Hesap Durumu

Performans Kontrolü

Önceki günün ortaya çıkan CPC, Dönüşüm, ROI, Tıklama, Harcanan Verileri, bir önceki gün ile karşılaştırılarak düşüş veya artışın olduğu metrikler incelenmeli ve buna göre aksiyon alınmalıdır.

Haftalık Görevler

Ağırlık olarak performans değerlendirme ve yeni arayışların yer aldığı haftalık kontrol listesine uyum sağlayarak reklamlarınızın verimliliği artırabilirsiniz.

Performans Değerlendirmesi

Önceki haftanın verileri, bir önceki hafta ile karşılaştırılmalı ve verim alınamayan hedef kitleler ortaya çıkarılarak aksiyon alınmalıdır.

Yeni Hedef Kitle Araştırması

Google Analytics, Pixel ve site panelindeki veriler incelenerek yeni hedef kitleler oluşturulmalıdır. Kategori bazlı, URL bazlı veya ürün bazlı hedef kitlelerle daha ilgili bir kitle oluşturabilirsiniz.

Facebook Yeni Hedef Kitle Oluşturma

Bu alana giriş yapabilmek için: Güm Araçlar > Hedef Kitle

Kırılımlar Kontrolü

Kırılımlar alanından platforma göre, yaşa göre veya zamana göre değerlendirme yaparak en ilgili kitleyi yakalamanız daha da muhtemeldir.  Buradan edineceğiniz bilgiler doğrultusunda yatırımlar daha da isabetli olacaktır.

Meta Business Kırılımlar

Rapor ve Bilgilendirme

1 hafta içerisinde Meta Business panelinde yaptığınız tüm işlemler (açtığınız reklamlar, oluşturulan hedef kitleler) hakkında müşteri gruplarına bilgilendirme yapılması müşteriniz ve sizin için doğru olan olacaktır. Ayrıca o haftanın reklam verilerini, bir önceki hafta ile karşılaştırmasını da müşterilere sunmalısınız.

Aylık Görevler

Rapor ve Toplantı

Günlük ve haftalık görevleri doğru bir şekilde gerçekleştirdikten sonra ay sonunda hazırlayacağınız performans raporu ile birlikte müşteri ile online toplantı planlanmalıdır.

Business Manager Trello Çalışma Planı

Günlük, haftalık ve aylık görevleri tamamladık. Bu görevleri planlı bir şekilde yürütmek ve takip etmek için hazırlamış olduğum Trello panosu kullanabilirsiniz.

Business Manager Günlüğü Plan Tablosu

Panoya bu link üzerinden katılabilirsiniz > trello.com/meta-business-manager-kontrol-listesi-site-destek

Business Manager Google Drive Çalışma Planı

Görevleri tamamladıkça doldurabileceğiniz, kısa özetlerin ve uzman yorumlarının yer alacağı Google Drive çalışma planına buradan ulaşabilirsiniz.

Business Manager Çalışma Planı

Google Drive çalışma planlarına erişmek için linke tıklayabilirsiniz > drive.google.com/meta-business-manager-gunlugu

Ve hazırlamış olduğum business manager kontrol listesi içeriğinin sonuna geldik. Günlük, haftalık ve aylık planlara uyum sağlayarak Trello ve Google Drive dosyalarından da esinlenerek kendinize bir yol haritası çizebilir, daha başarılı stratejiler elde edebilirsiniz.

Diğer Kontrol Listeleri

Google ADS Kontrol Listesi:
kamilkeles.com/google-ads-kontrol-listesi/

SEO Görevleri (Kontrol Listesi):
ayhankaraman.com/seo-gorevleri/

Ayrıca sosyal medya reklamcılığının 8 etkili yolunu incelemek istiyorsanız bu içeriğimi de ziyaret edebilirsiniz > duhanediz.com/sosyal-medyada-reklam-yapmanin-8-etkili-yolu/

İlgili Makaleler

8 Yorum

 1. İçerik için teşekkürler emeğine sağlık, trello için tanımladığım maile davetiye gönderme şansınız var mı? 🙂

  1. Merhabalar, öncelikle çok teşekkür ederim 🙂 Trello linkine tıkladığınızda ‘Şablonu Pano Oluştur’ butonuna tıklayabilirsiniz. Yine problem devam ediyorsa ekran görüntüsünü duhan@sitedestek.com‘a mail atabilirseniz yardımcı olabilirim.

  1. Merhabalar Taner Bey, güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim 🙂 Trello linkine tıkladığınızda ‘Şablonu Pano Oluştur’ butonuna tıklayabilirsiniz. Yine problem devam ediyorsa ekran görüntüsünü duhan@sitedestek.com‘a mail atabilirseniz yardımcı olabilirim.

   1. Merhaba Duhan Bey,

    Tekrar içeriğiniz aklıma geldi giriş sağladım ama hala trello için giriş onayı isiyor. sizinle ekranda çıkan yazıyı paylaşıyorum. mail adresine onay verirseniz çok sevinirim. şimdiden teşekkür ederim.

    Sizi bu panoya başka bir yöntemle ekleyelim.
    Duhan sizinle bu panoyu paylaştı ancak erişmek için e-posta adresinizin bir Çalışma Alanı yöneticisi tarafından eklenmesi gerek.

    iyi çalışmalar.

 2. Trello bağlantısı için onay gerektiriyor. Çoğaltma yapılamıyor. Trello panelinizden çalışma alanınıza konuk olarak davetiye verebilirseniz kullanabiliriz. Şimdiden ilginize teşekkür ederim 🤩

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir