İçeriğin SEO İçin Önemi Nedir?

İçerik ve SEO en iyi ihtimalle herhangi bir siteyi arama motoru sıralamasının en üstüne çıkarabilecek bir bağ oluştururlar. Ancak bu yalnızca ellerinden gelenin en iyisini yaptıklarında olur. Çünkü, en kötü durumdayken kurtarılması neredeyse imkansız olan Google cezalarına neden olabilirler.

Burada anlatılacaklar aslında çok basittir. İçeriğin SEO için neden önemli olduğunu anlamanızı sağlamak ve birlikte uyum içinde çalıştığından emin olmak için neler yapabileceğinizi öğreneceksiniz. Biraz daha derine indikçe içeriğin ne anlama geldiğini ve SEO değerinin ne olduğunu daha yakından görmüş olacaksınız.

İçerik Ne Anlama Gelir?

İçerik için tam ve tüm pazarlamacıların anlaştığı eksiksiz bir tanımlama yapabilmek mümkün değildir. Ancak bu zorluğa rağmen bazı pazarlamacıların özellikle üzerinde durduğu tanımlamalara kulak vermek çok daha doğru olacaktır.

Bağlam olarak alakalı bir şekilde sunulan bir hikayeyi, bir duyguyu veya katılımı istemek amacıyla ileten yüksek kaliteli, faydalı bilgileri içerik olarak tanımlamak mümkündür. Canlı veya zamansız olarak sunulan içerik, metin, resim, video, ses ve/veya sunumlar dahil olmak üzere çeşitli biçimler kullanılarak ifade edilebilir.

İçeriğin SEO Değeri Nedir?

Arama motorlarının kralı Google, günde 3.5 milyardan fazla aramayı işlemektedir. Arama motoru optimizasyonundan bahsettiğimiz için bu soruyu onların yanıtlaması daha doğru olacaktır. Google’ın birincil hedefi her zaman bellidir: Dünyanın bilgisini düzenlemek ve onu evrensel olarak erişilebilir ve kullanışlı hale getirmek.

İçeriğin SEO İçin Önemi Nedir?

Bu görev bugün için dahi aynıdır. Bununla birlikte, bu bilgileri düzenleme biçimleri yıllar içinde oldukça değişmiştir. Google’ın algoritmaları bir saniyeden kısa sürede faydalı ve alakalı sonuçlar sağlamak için sürekli olarak gelişmektedir.

Google’ın sunmaya çalıştığı yararlı ve alakalı sonuçlar web ortamında bulunan içerik parçalarıdır. Bu içerik parçaları, aramayı gerçekleştiren kullanıcı için yararlılık ve alaka düzeyine göre sıralanır. Bu içeriğin herhangi bir SEO değerine sahip olması için arama yapanlara faydalı olması gerektiği anlamına gelir.

Peki bir içeriğin faydalı olduğundan nasıl emin olacaksınız? Google bu konuda yanıt vermenize yardımcı olacaktır. Yapılan önerilere göre içerik oluşturmaya başladığınız zaman aşağıdaki kriterlerden emin olmanız gerekmektedir:

 • Yararlı ve bilgilendirici – Bir restoran için site açıyorsanız, yaklaşan etkinlikleri paylaşmak için konumu, çalışma saatlerini, iletişim bilgilerini, menüyü ve bir blogu ekleyebilirsiniz.
 • Diğer sitelerden daha değerli ve yararlı – Bir köpeği nasıl eğiteceğiniz hakkında yazıyorsanız, makalenizin web ortamında köpek eğitimi üzerine sayısız makaleden daha fazla değer veya farklı bir bakış açısı sağladığından emin olmalısınız.
 • Güvenilir – Orijinal araştırmaları, alıntıları, bağlantıları, incelemeleri ve referansları kullanarak sitenizin güvenilirliğini gösterin. Bir yazar biyografisi veya gerçek bir müşteriden alınan referanslar, sitenizin güvenilirliğini ve itibarını artırmaya yardımcı olabilir.
 • Yüksek kalite – Sitenizin içeriği benzersiz, spesifik ve yüksek kaliteli olmalıdır. Çok sayıda başka siteden toplu olarak üretilmemeli veya dışarıdan temin edilmemelidir. İçeriğinizin arama motorlarında iyi bir sıralama elde etmek için değil, öncelikle ziyaretçilere iyi bir kullanıcı deneyimi sunmak için oluşturulması gerektiğini unutmayın.
 •  İlgi çekici – Ürünlerinizin, ekibinizin veya kendinizin resimlerini ekleyerek sitenize renk ve hayat katın. Ziyaretçilerin dikkatinin yazım, stil ve bilgi hataları nedeniyle dağılmadığından emin olun. Aşırı miktarda reklam da ziyaretçilerin dikkatini dağıtabilir. Düzenli güncellemeler, yorum kutuları veya sosyal medya araçları aracılığıyla onlarla etkileşim kurarak ziyaretçilerin ilgisini çekin.

Bu unsurlar yerinde olduğunda içeriğinizin SEO değerinin potansiyelini en üst düzeye çıkarırsınız. Ancak bunlar olmadan içeriğinizin çok az değeri olacaktır. Ancak harika içerikler oluşturmak, bulmacanın tek parçası değildir. Bilmeniz gereken tek bir taraf daha vardır.

İçeriği Optimize Etmenin Önemi

Optimize edilmiş içeriğin önemli olmasının nedeni oldukça basittir. O olmadan arama motorlarında sıralama elde edemezsiniz. Ancak, kısaca daha önce değindiğimiz gibi burada işin içinde olan birden fazla faktör olduğunu anlamak önemlidir.

Bir tarafta içerik oluşturma var. Oluşturma sırasında içeriğin optimize edilmesi, içeriğinizin kitle merkezli olması ve önceki bölümde belirtilen önerilere uyulmasıyla yapılır. Peki kitle merkezli ne anlama gelmektedir? Diğer içerik türlerinden farkı nedir? Kitle merkezli içerik kısaca konuşmak istediklerinizden çok kitlenin duymak istediklerine odaklandığınız anlamına gelir. Arama motorlarında sıralama yapmak istiyorsanız, belirlediğimiz gibi yararlı ve alakalı içerik üretmek oyunun adıdır.

Optimize denkleminin diğer tarafında teknik şeyler var. Bu, anahtar kelimeler, meta başlıklar, meta açıklamalar ve URL’ler gibi faktörleri içerir. Aslında optimize edilmiş içeriğin nasıl oluşturulacağına giriş yaparken bahsedilecek asıl konu bunlardır.

Optimize Edilmiş İçerik Nasıl Oluşturulur?

Optimize edilmiş içerik oluşturmaya çalışırken izlemeniz gereken birkaç adım vardır. Bu adımları takip ettiğiniz zaman herhangi bir sorun yaşamadan içeriğinizi optimize etmiş, içeriği hem hedef kitleniz hem de arama motoru için hazır hale getirmiş olursunuz.

1- Anahtar Kelime Çalışması Yapın ve Konunuzu Belirleyin

Ana hedefinizin kitle merkezli içerik oluşturmak olması gerektiğini artık biliyor olmalısınız. Ortaya çıkan içeriğin arama motorları aracılığıyla bulunabilmesini sağlamak için anahtar kelime araştırması gereklidir. Anahtar kelimelerinizi ve konunuzu seçerken aklınızda bulundurmanız gereken birkaç nokta vardır:

 • Uzun kuyruklu anahtar kelimelere odaklanın.
 • Çok büyük arama sayıları ile rekabet gücü yüksek anahtar kelimelerden kaçının.
 • Kanıtlanmış anahtar kelime araştırma aracı kullanın.
 • Konunuzu anahtar kelimeleriniz ile eşleştirin.

2- Optimum Okunabilirlik İçin İçerik Biçimini Geliştirin

İçerik taslağını oluştururken temel içeriğinizi küçük parçalara bölünecek şekilde biçimlendirdiğinizden emin olun. Online okuyucuların dikkatleri inanılmaz derecede kısadır. Makaleniz sadece devasa bir paragraftan oluşuyorsa okuyucuların ilgisini çekmeyecektir.

En iyisi 1-2 cümle uzunluğundaki paragraflara bağlı kalmaktır. Ancak 3-4 kısa cümleye kadar uzanmaları durumunda bir sorun olmayacaktır. Ayrıca içeriği bölmek için her 300 kelimede bir alt başlık veya görsel eklediğinizden emin olmalısınız.

3- Konuya ve Hedef Anahtar Kelimeye Bağlı Kalın

İçeriğinizi yazmaya başladığınızda konuya bağlı kalmanın ve seçtiğiniz anahtar kelimeyi hedeflemenin önemini unutmayın. Tek bir içerik parçası içinde her şey hakkında yazmaya çalışmayın. Düzinelerce anahtar kelime hedeflemeye çalışmayın.

Bunu yapmak sadece büyük bir zaman kaybı değildir. Aynı zamanda konunuz ile ilgili en “yararlı ve alakalı” içeriği oluşturmanızı engeller. Konunuz olarak seçtiğiniz şeye odaklanın ve o konuyu destekleyen anahtar kelimelerle son derece alakalı kalmaya çalışın.

4- İçeriğinizde Backlinklere Yer Verin

Başarılı içeriklere göz atarsanız hemen hemen hepsinde belirli sitelere link verildiğini görürsünüz. Google, güvenilirliğin önemli bir SEO faktörü olduğunu açıkça ortaya koyduğundan alakalı, güvenilir ve otoriter sitelere link vermek arama motorlarının içeriğinizi güvenilir olarak görmesini sağlayabilecektir.

Bununla birlikte, link için kullandığınız kelimelerin ve kullanıcıların gönderileceği siteyle gerçekten alakalı olduklarından emin olmalısınız. Böylece hem otorite oluşturabilir hem de kullanıcı deneyimini iyileştirmiş olursunuz.

İçerik Oluşturduktan Sonra Nasıl Optimize Edilir?

Bununla birlikte, link için kullandığınız kelimelerin ve kullanıcıların gönderileceği siteyle gerçekten alakalı olduklarından emin olmalısınız. Böylece hem otorite oluşturabilir hem de kullanıcı deneyimini iyileştirmiş olursunuz.

1- Başlık Etiketi Nasıl Optimize Edilir?

Bir kullanıcı bir arama yaptığında başlık etiketi, her sonucun üstünde gördükleri tıklanabilir başlıktır. Referans için herhangi bir arama yapabilirsiniz. Arama motoru sonuç sayfasında mavi renkle gözüken kısım başlık etiketinin temsil ettiği alandır.

Doğru Başlık Etiketi KullanımıBaşlık etiketleri birkaç nedenden dolayı önemlidir. Her şeyden önce, arama motorlarının sayfanızın neyle ilgili olduğunu anlamalarına yardımcı olurlar. Ek olarak, bir kullanıcının seçtiği arama sonucu için belirleyici bir faktör olabilirler.

Başlık etiketinizi optimize etmek için aşağıdakilerden emin olmanız gerekir:

 • Onu 60 karakterin altında tutmalısınız.
 • Başlığa birden fazla anahtar kelime koymayın.
 • İçeriğin ne hakkında olduğu konusunda net olun.
 • Başına hedef anahtar kelimeleri yerleştirmeye çalışın.

2- Meta Açıklama Nasıl Optimize Edilir?

Meta açıklama, başlık etiketi ve URL’nin arasında görünen küçük snippet kısmıdır. Bir arama yapıldığında meta açıklama şu şekilde görünecektir:

Meta Açıklama Nasıl Düzenlenir?Google, meta açıklamaların sıralamalar üzerinde doğrudan bir etkisi olmadığını söylese bile, bir kullanıcının sayfanızı tıklayıp tıklamaması meta açıklama tarafından etkilenebilir. Tıklama oranını sıralamalar üzerinde dolaylı bir etkisi de olabilecektir.

En iyi meta açıklama uygulamalarına gelince şunları yapmanız çok daha sağlıklı olacaktır:

 • Onu 160 karakterin altında tutmalısınız.
 • İçeriğin ne hakkında olduğunda dair kısa ve spesifik bir genel bakış sağlamalısınız.
 • Alakalı anahtar kelimeleri dahil etmelisiniz.

Örneklere göz atarsanız en iyi şekilde bir araya getirilmiş olan meta açıklamanın nasıl bir şey olduğunu daha net bir biçimde görebilirsiniz. Her zaman meta açıklamaları optimize etmeli ve onları kullanıcının ilgisini çekecek hale getirmelisiniz.

3- URL Nasıl Optimize Edilir?

URL yapınız, bir kullanıcının içeriğinizi tıklayıp tıklamadığını belirleyen bir faktör olabileceğinden sıralamalar üzerinde dolaylı etkisi olan başka bir SEO bileşenidir. Okunabilirlik, arama kullanıcılarının uzun ve gizemli URL’lerden korkmamasını sağladığından oldukça önemlidir.

Doğru URL Yapısı Nasıl Olmalı?URL’leri okunabilirlik açısından optimize etmelisiniz. Garip rakamlara ve karakterlere yer vermemeye çalışmalısınız. URL ne kadar uzun olursa ve okunabilirlik açısından ne kadar kötü olursa tıklanma olasılığı bir o kadar düşük olacaktır.

SEO hakkında daha fazla içerik için: https://www.ayhankaraman.com/seo/

Sonuç

Peki SEO için içerik neden önemlidir? Çünkü içerik optimize edildiğinde görünürlüğü büyük ölçüde artırır. Görünürlük ve netlik olmadan içeriğiniz her gün web ortamında yayınlanan milyonlarca makaleden sadece bir tanesi olacaktır.

Onu kimse görmeyecektir. Kimse paylaşmayacaktır. Onunla kimse bir şey yapmayacaktır. Ancak ne yapacağınızı bildiğiniz zaman görünür olmak aslında çok kolaydır. Görünürlük istiyorsanız tutarlı bir şekilde optimize edilmiş içerik oluşturma zahmetine katlanmanız gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir