Google Ads Reklam Modelleri

Google Ads, en popüler PPC ve internet reklamcılığı platformudur. Pazarlamacılar Google Ads’e akın ederler. Çünkü arama denildiğinde ilk akla gelen yer Google’dır. Siz bile “arama yapmak” yerine “Google’a bakmak” terimini kullanıyor olabilirsiniz.

Google Ads’ı çekici bir platform yapan yalnızca Google’ın boyutu ve popülerliği değildir. Aynı zamanda diğer PPC platformlarıyla elde edemeyeceğiniz seçenekler, özellikler ve diğer araçlarla dolu inanılmaz derecede sağlam bir reklam hizmeti söz konusudur.

Bu sağlamlığın kendini göstermesinin yollarından biri, Google Ads’in kullanıcılarına sunduğu çok sayıda reklam modelidir. Tüm bu farklı reklam modelleri pazarlamacılar için ezici bir dokunuş olabilecektir. Peki, nereden başlamanız gerektiğini biliyor musunuz? Öncelikle Google Ads reklam modelleri konusunda bilgi sahibi olmalısınız.

Google Adwords Reklam Modelleri

İçindekiler

Google Arama Ağı Reklam Modelleri

Google Arama Ağı, çoğu pazarlamacının internet reklamcılığı yolculuğuna başladığı yerdir. Büyük ölçüde iki ağdan yararlanmanın daha kolay olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle, Google Arama Ağı’ndaki reklam modelleriyle başlamak en iyi fikirlerden biridir.

1. Metin Reklamlar

 

Google ADS Reklam Metni

Bu, PPC reklamların en basit biçimidir. Temel bir metin reklam, en az bir reklam başlığı veya alt başlığı, bir görünen URL ve en fazla iki kısa açıklamadan oluşur. Size en fazla üç başlık ven en fazla iki açıklama sağlar. İlk iki başlık alanı zorunlu, üçüncüsü ise isteğe bağlıdır. Ekstra başlık alanı, reklamlara ek metin eklemenize olanak tanır.

Metin reklam karakterleri için sınırlamalar ise şu şekildedir:

 • Başlık 1 – 30 karakter
 • Başlık 2 – 30 karakter
 • Başlık 3 – 30 karakter
 • Açıklama 1 – 90 karakter
 • Açıklama 2 – 90 karakter

Google tarafından sağlanan bu örnek, üç başlık, bir URL ve iki açıklama içeren bir reklam için verileri içermektedir.

Metin Reklamların Avantajları

 • Metin reklamlar çok basit ve hızlı bir şekilde oluşturulur, yönetilir ve optimize edilir.
 • Metin reklamları oluşturmak için özel bir beceri veya yazılım gerekmez.
 • Muhtemelen mevcut en ucuz reklam türüdür.
 • Hedef kitlenin tüketmesi kolay reklam modellerinden biridir.

Metin Reklamların Dezavantajları

 • Karakter sınırları, potansiyel müşterilere çok fazla değer sunmayı zorlaştırır.
 • Görsel ögelerin olmaması metin reklamları diğer biçim türlerinden daha az çekici hale getirir.
 • Çoğu Google Ads kullanıcısı metin reklamlar oluşturur. Bu da büyük bir rekabet anlamına gelir.
 • Özellikle hizmet sağlayıcılar (tesisatçılar, avukatlar vb.) için bazı metin reklam anahtar kelimeleri pahalıdır.

Kimler Kullanmalı?

Metin reklamlar kolay ve düşük maliyetli olduğundan diğer reklam modelleri için zamanı, bütçesi veya uzmanlığı olmayan yeni Google Ads kullanıcıları için harika bir seçimdir.

Bununla birlikte, metin reklamlar yalnızca yeni başlayanlar için değildir. Metin reklamlar, Google Ads kalite puanınızı yükseltmeniz konusunda size yardımcı olabilecek tüksek tıklama oranları vaat ederler.

Yüksek satın alma niyetine sahip anahtar kelimeleri hedeflediğiniz zaman metin reklamlar çok verimli olabilir. “Yeni bir yatak satın al”, satın alma niyetiyle yapılan aramalara bir örnektir.

Öte yandan “yatak çeşitleri” alışveriş yapan kişinin yatak satın almakla ilgilenmesine rağmen araştırma yaptığını ve hemen satın almaya hazır olmayabileceğini gösterir.

Basitçe ifade etmek gerekirse her Google Ads kullanıcısının metin reklamlardan yararlanabilmesi mümkündür.

Metin Reklamların Maliyeti

Metin reklamlar, tıklama başına ödeme modelini kullanır. Bir Google kullanıcısı metin reklamınızı tıkladığında ve açılış sayfanızın bağlantısını takip ettiğinde küçük bir ücret sizden alınır. Her tıklama için ne kadar ödeyeceğiniz, hedeflenen anahtar kelime için ne kadar teklif verdiğinize bağlıdır.

2. Reklam Uzantılarıyla Metin Reklamlar

Google ADS Reklam Uzantıları

Pek çok farklı türde reklam uzantısı vardır. Bunların hangisini kullanacağınız tamamen reklam modelinden beklentilerinize ve hedef kitlenize sunmak istediklerinize göre değişiklik gösterecektir.

 • Arama/Mesaj uzantıları – Teklifiniz ile ilgilenen arama kullanıcılarının işletmenizi aramak veya kısa mesaj göndermek için kullanabilecekleri bir telefon numarası ekleyebilirsiniz.
 • Yer uzantıları – Telefon ve mesaj uzantılarına benzer şekilde yer uzantısı işletmenizin adresini ekler ve bu da mağaza içi ziyaretleri teşvik eder.
 • Site bağlantısı uzantıları – Bu reklam modelinde sitenin çeşitli sayfalarına bağlantılar gösterilir. Bu uzantı, reklam görüntüleyen kişileri sitenizin ilgili bölümlerine bağlamanıza yardımcı olur.
 • Açıklama metni uzantıları – Bu uzantı türü, müşterilere özel teklifleri veya 7/24 müşteri hizmetleri, ücretsiz gönderim, fiyat eşleştirme, teslim alma hizmeti ve daha fazlası gibi avantajlar sunulmasına olanak tanır.
 • Fiyat uzantıları – Tüketiciler her zaman maliyetleri öğrenmek isteyeceklerdir. Bu uzantı ile ilgili ürünler için fiyatlandırma bilgileri ekleyebilirsiniz.
 • Satış ortağı yer uzantıları – Ürünleriniz perakende zincir mağazalarında bulunuyorsa satış ortağı uzantısı, müşterilerin markanızı bulabileceği yakındaki konumları göstermenize olanak tanır.
 • Ek açıklamalı snippet uzantıları – Bu uzantı, önceden tanımlanmış bir ürün/hizmet kategorisi seçmenize ve bu departmanla ilgili ögeleri sunmanızı sağlar.
 • Uygulama uzantıları – İşletmenizin, müşterilerin indirip kullanmasını istediğiniz bir uygulaması varsa, bu, reklamlara eklemek için gerekli bir uzantı olacaktır.
 • Promosyon uzantısı – Bu uzantı, müşterilerinize özel satışlar ve teklifler göstermenize olanak tanır.
 • Potansiyel müşteri formu uzantısı – Bu uzantı, formlar aracılığıyla potansiyel satış fırsatı (isim, iletişim bilgisi vb.) elde etmenizi sağlar.

Reklam Uzantılarıyla Metin Reklamların Avantajları

 • Telefon aramalarını, mağaza ziyaretlerini ve diğer dönüşüm türlerini teşvik etmek için metin reklamlara alakalı bilgiler içeren daha fazla ayrıntı ekleyebilirsiniz.
 • Ayrıca, arama sonuçlarında öne çıkmalarına yardımcı olmak için reklamlara uzunluk eklerler.
 • Zaten etkinli olan metin reklam modelini geliştirirler.
 • Reklam uzantıları, maliyetleri artırmaz veya uygulamak için fazla gerektirmezler.

Reklam Uzantılarıyla Metin Reklamların Dezavantajları

 • Reklam uzantıları, özellikle sayfada en yüksek reklam sıralamasına sahip değilseniz her zaman gösterilmez.
 • Tüm uzantılar işletmeniz ile alakalı olmayabilecektir.

Kimler Kullanmalı?

Reklam uzantılarını kullanmanın birkaç avantajı ve yalnızca birkaç küçük dezavantajı vardır. Bu nedenle, metin reklamları kullanan herkes bu uzantılardan bir şekilde yararlanmaya çalışmalısınız.

Reklamlara daha alakalı bilgiler eklemek, reklamlarınızın kalitesini önemli ölçüde artırabilir. Daha yüksek kalite puanları ve daha başarılı kampanyalar için sitenizin tıklanma ve dönüşüm oranlarını artırabilirler.

Bununla birlikte, işletmeniz ve hedefleriniz ile alakalı reklam uzantılarını seçmeniz önemlidir. Örneğin, yalnızca online ürün satan bir mağazanın, mağaza içi trafiği çekmeye çalışması yersiz olacaktır.

Reklam Uzantılarıyla Metin Reklamların Maliyeti

Reklam uzantıları, bir pazarlamacının tıklama başına harcadığı tutarı artırmadığı için normal metin reklamların maliyet ile bu genişletilmiş metin reklamların maliyeti arasında bir fark yoktur.

Bir Google kullanıcısı reklamın herhangi bir bölümünü (adres, telefon numarası, site bağlantıları ve diğer) tıklarsa, bir tıklamanın maliyeti olarak değerlendirme söz konusu olacaktır.

3. Yalnızca Telefon Araması Reklamları

Google ADS Reklam Uzantısı

Yalnızca telefon araması üreten reklamlar, doğrudan arama kullanıcılarını işletmenizi aramaya teşvik etmeye odaklanan mobil cihazlara özel reklamlardır. Bu açıdan yalnızca arama yapabilen mobil cihazlarda görünürler.

Yalnızca telefon araması üreten bir reklamı tıklayan kullanıcılar sitenize getirilmezler. Bunun yerine, cihazlarındaki telefon uygulaması açılır ve sağladığınız numarayı aramaya başlar.

Yalnızca telefon araması üreten reklamları kullanıyorsanız, çağrı raporlamayı açmanız çok önemlidir. Bu, aramalarınız ile ilgili ayrıntıları bulmak için erişebileceğiniz bir Google Yönlendirme Numarası oluşturur. Arama, belirlediğini süreye ulaştığında dönüşümler kaydedilir.

Yalnızca telefon araması üreten reklamlar, metin reklamlardan başlıklar, açıklamalar ve görünen URL’ler gibi bazı ögeleri ödünç alırlar. Yalnızca telefon araması üreten reklamları uzantılarla geliştirebilmeniz mümkündür.

Yalnızca Telefon Araması Reklamlarının Avantajları

 • Metin reklamlar kadar basit ve oluşturulması kolaydır.
 • Randevu planlamaya, proje tekliflerine, rezervasyonlara veya diğer faaliyetlere güvenen hizmet şirketleri için harika bir seçenektir.
 • Üretmek için ekstra beceri ve yazılım gerektirmeyen uygun fiyatlı reklam modelidir.
 • Bir tüketiciyi telefonla ikna etmek mesajdan çok daha kolaydır. Bu da daha hızlı dönüşüm sağlar.

Yalnızca Telefon Araması Reklamlarının Dezavantajları

 • Yalnızca telefon araması reklam modeli genellikle basit metin reklamlardan daha yüksek tıklama başına maliyete sahiptir.
 • Müşteri aramalarından tüm işletmeler yararlanamaz.
 • Yanlışlıkla yapılan aramalar oldukça yaygındır. Yalnızca telefon araması üreten reklamlar için yüksek bir hemen çıkma oranı oluşturur.

Kimler Kullanmalı?

Yalnızca telefon araması reklamları, doğrudan arayan müşterilerden değer bulan tüm işletmeler için mükemmeldir. Belirtildiği gibi, hizmet şirketleri, yalnızca telefon araması reklamlardan özellikle etkilenmektedir. Çünkü bu şirketler büyük ölçüde müşteri aramalarına güvenmektedirler.

Müşteriler aradığında, tüm açılış sayfasını ve site deneyimini atlarlar. Bu, işletmelerin dönüşümleri daha verimli bir şekilde kolaylaştırmasına yardımcı olur. Tüketici sorunlarına daha hızlı bir çözüm sunarak müşteri deneyimini iyileştirir.

Başka bir deyişle, yalnızca telefon araması reklamları aracı olan siteyi ortadan kaldırırlar. Bu reklamlar, metin ve diğer reklam modellerinin gerektirdiği benzersiz açılış sayfalarını ve reklam deneyimlerini geliştirmek için zamana ve kaynağa sahip olmayan şirketler için ideal bir seçimdir.

Yalnızca Telefon Araması Reklamlarının Maliyeti

Yalnızca telefon araması reklamları da PPC modelini kullanırlar. Ancak bu durumda “tıklama” bir telefon görüşmesidir.

Pazarlamacılar, Google Ads hesaplarında tıklama başına maliyet tutarını belirlerler. Yalnızca telefon araması üreten reklamlar, metin reklamlardan daha yüksek TBM’ye sahiptirler.

4. Dinamik Arama Reklamları (DSA)

Google ADS Dinamik Reklam Ağı (DSA)

Birçok Google Arama Ağı reklam modeli, doğru anahtar kelimeleri hedeflemeye ve potansiyel müşterilerin nasıl ve ne zaman aradığını yorulmadan izlemeye dayanır. Dinamik arama reklamları, işletmeniz ile ilgili anahtar kelimeleri otomatik olarak hedefleyerek ve sitenizde bulunan içerikten reklam bileşenleri oluşturarak bu baskıları hafifletmeyi amaçlar.

Bu reklam modeli, algoritmanın en iyi şekilde çalışacağını varsayarak reklamların tasarımını değiştirmek için yapay zeka teknolojisini kullanır. Sayfalarınızdan resimleri, başlıkları, etiketleri ve diğer bileşenleri toplayarak size uğraşmanız gereken çok az alan bırakır.

Birisi Google’ın siteniz ile alakalı olduğunu düşündüğü bir terimi ararsa, dinamik arama reklamı biçimi bu aramayla ilgili bir reklam deneyimi oluşturacaktır. Bu, başlıktan açılış sayfasına kadar tutarlı bir reklam deneyimi sağlamaya yardımcı olur.

Dinamik Arama Reklamlarının Avantajları

 • Dinamik arama reklamları özelliği, doğrudan hedeflemeyecek olduğunuz ancak siteniz ve ürünleriniz ile alakalı anahtar kelimeleri yakalamak için harikadır.
 • Pazarlamacıdan çok az çaba gerektirir. Yalnızca özel bir açıklama oluşturmanız gerekir. Geri kalan reklam bileşenleri otomatik olarak oluşturulur.
 • Dinamik arama reklamları tanıdık PPC modelini başlatmak ve kullanmak için zahmetsizdir.

Dinamik Arama Reklamlarının Dezavantajları

 • Pazarlamacılar, otomatik Google Ads reklam modelini seçerek kontrollerinin çoğundan vazgeçmiş olurlar.
 • Google, etkili mesajlar oluşturmak için elinden gelenin en iyisini yapar ve tüm ifadeler doğrudan sitenizden alınır. Ancak bazen başlıkların ve reklamların iyi eşleşmediği zamanlar vardır.
 • Dinamik arama reklamları, fazladan anahtar kelime trafiği yakalama konusunda iyi bir iş çıkarırlar. Ancak bu sorgular iyi dönüşümler sağlamayabilir. Bu da düşük dönüşüm amaçlı aramalar için reklam bütçesini boşa harcamanız anlamına gelebilir.
 • Bu reklam modeli, sık sık değişmeyen oldukça sağlam bir sitenizin olmasını gerektirir.

Kimler Kullanmalı?

Dinamik arama ağı reklamlarının artılarını ve eksilerini temel aldığımız zaman bu Google Ads reklam modeliyle eşleşen birkaç farklı profil vardır. Bunlardan en bariz olanı, metin veya diğer reklam türlerini oluşturmak ve optimize etmek için zamanı olmayan kişilerdir.

Dinamik arama reklamları, standart anahtar kelime planlamasında gözden kaçırmış olabileceğiniz terimler aracılığıyla fazladan arama trafiği oluşturmanıza yardımcı olabilirler. Bununla birlikte, sıkı bir reklam bütçeniz varsa bu stratejiden kaçınılmalıdır.

Sitenizde içerik yoksa veya siteniz sık sık değişiyorsa, dinamik arama reklamları sizin için de doğru olmayabilir. Bu reklam modeli, reklamların otomatik olarak oluşturulmasında kullanılacak bol miktarda malzemeye sahip optimize edilmiş web sayfaları gerektirir.

Dinamik Arama Reklamlarının Maliyeti

Dinamik arama reklamlarının maliyeti reklamınızı kaç kişinin tıkladığına ve belirlediğiniz TBM veya teklif tutarına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Dinamik arama ağı reklamlarının fiyatı ile metin reklamlarının fiyatı arasındaki temel fark, teklifleri anahtar kelimelere değil, dinamik reklamların bağlanacağı sitenizdeki farklı sayfalara uygulamaktır.

5. Ürün Alışveriş Reklamları

Google ADS Alışveriş Reklamları

Ürün alışveriş reklamları, bir Google kullanıcısı açık bir alışveriş amacı olan veya ürünlerinizden biriyle doğrudan ilgili bir arama yaptığında görünür. Bu reklam biçimi türü, ürünün bir resmini, bir başlığı, ürünün fiyatını ve mağazanızın adını gösterir.

Alışveriş reklamları, cihaz türüne göre farklı şekilde gösterilecektir. Yukarıdaki ekran görüntüsü bir masaüstü bilgisayardan alınmıştır. Metin reklamlara benzer şekilde, arama kullanıcıları alışveriş reklamını tıkladıktan sonra sitenize getirilir.

Ürünleriniz ile ilgili bilgiler. Merchant Center hesabınız üzerinden gönderdiğiniz bir veri beslemesi aracılığıyla toplanır. Veri beslemeniz genel olarak her bir ürünü ve farklı niteliklerini (ad, fiyat, renk, boyut vb.) düzenleyen bir Excel veya XML dosyasıdır.

Bu verileri kullanarak Google, ögeler ile ilgili ürün aramaları yapıldığında alışveriş reklamları oluşturur. Alışveriş reklamlarını ürün değerlendirmeleri, özel teklifler ve Google müşteri incelemeleri ile geliştirebilme şansınız vardır.

Ürün Alışveriş Reklamlarının Avantajları

 • Bugün satın almaya hazır olan Google kullanıcılarına bağlanabilir ve onları doğrudan ürün sayfanıza getirmeye ikna edebilirsiniz.
 • Veri beslemesinde bulunan bilgiler kullanılarak reklamlar otomatik olarak oluşturulur.
 • Alışveriş reklamları, metin reklamlardan ve diğer sonuçlarından daha fazla dikkat çekecek şekilde büyüktürler.
 • Arama motoru sonuç sayfasında organik ve diğer ücretli reklam modellerinin üzerinde görünürler.
 • Reklamlar uzantılar, incelemeler ve diğer özelliklerle geliştirilebilirler.

Ürün Alışveriş Reklamlarının Dezavantajları

 • Veri beslemesinin optimize edilmesi özellikle ürünleriniz veya fiyatlarınız sık sık değişiyorsa devam eden bir süreç olabilir.
 • Tüm işletmeler, Google alışveriş reklamlarına uygun ürünler oluşturmaz.
 • Alışveriş reklamları tüm ülkelerde mevcut değildir. Bu da uluslararası reklam kampanyalarını sınırlayabilir.
 • Ürünleriniz rakiplerinizin yanına yerleştirilir ve en iyi fiyatları sunmazsanız rekabette geri kalabilirsiniz.

Kimler Kullanmalı?

Alışveriş reklamları, ürünlerini doğrudan Google sonuç sayfalarında tanıtmak isteyen perakende ve e-ticaret şirketleri için idealdir. Bu reklam biçimi, özellikle ürünlerinde çok rekabetçi fiyatlar sunan işletmeler için etkilidir.

Rakip ürünlerin yanında göründüğünüz için düşük fiyatlarınız öne çıkacak ve daha fazla tıklama çekecektir. Ürün reklamları, metin reklamlarının yanında görünebilirler. Anahtar kelimeler için arama motorunda daha fazla alan temin etmek için kullanılırlar.

Alışveriş Reklamlarının Maliyeti

Alışveriş reklamları, diğer arama reklamı türleriyle aynı açık artırma stilini kullanır. Biri reklamınızı her tıkladığında ve açılış sayfanızı her ziyaret ettiğinde bir TBM ile ücretlendirilmesi söz konusudur. Ayrıca reklam tekliflerin ürün fiyatına uygun olacak şekilde seçilmesi gerekir.

 6. Vitrin Alışveriş Reklamları

Google ADS Vitrin Alışveriş Reklamları

Vitrin alışveriş reklamları, ögelerin kayan bir dizilimini oluşturan normal ürün reklamlarının genişletilmiş bir sürümüdür. Arama kullanıcıları, tek bir ürünü listelemek yerine, sunduğunuz tekliflerin daha geniş bir yelpazesine göz atabilirler.

İlgili ürünleri gruplayarak, tüketiciler için tüm ürün grubunuzu keşfetme fırsatı yaratmış olursunuz. Tek bir kategori içinde çok sayıda farklı ürün sunuyorsanız bu reklam stili idealdir. Örneğin, mobilya satıyorsanız ve kullanıcı “sehpalar” ile ilgili arama yapıyorsa modelleri sunabilirsiniz.

Daha genel bir ürün kategorisiyle ilgili düzinelerce ürünü listeleme şansınız vardır. Bir kullanıcı vitrin alışveriş reklamına tıkladığında o kategori için tüm ürünlerinizi göstermek için reklam genişleyecektir.

Vitrin alışveriş reklamları, 1080 x 566 büyüklüğünde bir resim ister. Bu, bu genişletilmiş alışveriş reklamı için bir başlık görevi görür. Diğer reklam gereksinimleri metin başlığı, isteğe bağlı 120 karakterlik bir açıklama, bir URL ve bir görünen URL’dir.

Vitrin Alışveriş Reklamlarının Avantajları

 • Düzinelerce ürünü aynı reklamda listeleyin ve müşterilere tüm seçiminize göz atma fırsatı verin.
 • Yalnızca ürünlerinizin daha geniş bir yelpazesini sergilemekle kalmazsınız, aynı zamanda tüketicilere marka deneyiminiz hakkında bir fikir verirsiniz.
 • Pazarlamacılar, vitrinde hangi ürünlerin görüneceği üzerinde tam kontrole sahiptir.

Vitrin Alışveriş Reklamlarının Dezavantajları

 • Vitrin alışveriş reklamları tüm ülkelerde kullanılabilir durumda değildir. Aynı zamanda tüm ürünler için kullanılamazlar.
 • Veri beslemenizi vitrin alışveriş reklamları için optimize etmek zaman alıcı olabilir.
 • Tüm ürünlerinizi sergilemek bazen hem maliyetli hem de etkisiz olabilir.

Kimler Kullanmalı?

Belirli kategoriler için çok sayıda ürününüz varsa, bu ögelerden bir vitrin oluşturmak tüm ürünlerinizi göstermeniz anlamına gelebilir. Normal alışveriş reklamlarından zaten etkili sonuçlar alıyorsanız, reklamcılık oyununu bir üst seviyeye taşımak için bu reklamları kullanabilirsiniz.

Vitrin alışveriş reklamları, başlık resmi özelliği sayesinde, görüntüler ve markalama aracılığıyla güçlü bir kimlik oluşturan perakendeciler için harika bir reklam biçimidir.

Vitrin Alışveriş Reklamlarının Maliyeti

Vitrin alışveriş reklamlarında üç farklı teklif seçeneği vardır:

 • Minimum etkileşim başına maliyeti (eTBM) teklifi, maksimum tıklama başına maliyet belirlemeye benzer. Aradaki fark, bir tüketici reklamdan sitenize tıklarsa veya ürün vitrinini kaydırarak 10 saniyeden fazla zaman geçirirse, teklifinizin sizden tahsil edilmesidir.
 • Tıklamaları en üst düzeye çıkarma teklifi, belirlediğiniz bütçe dahilinde size maksimum etkileşim sayısını (tıklama veya uzun görüntüleme) sağlayacak şekilde tekliflerinizi otomatik olarak belirleyen akıllı bir teklif stratejisidir.
 • Hedef ROAS teklifi, Google kullanıcılarından en yüksek potansiyel dönüşüm değerini arayan yapay zeka destekli bir stratejidir.

*Google, 10 Ağustos 2020 tarihi itibariyle Türkiye’de Vitrin Alışveriş reklamlarını kaldırmıştır.

7. Uygulama Tanıtım Reklamları

Google ADS Uygulama Reklamları

Bir uygulama reklam vereni olarak uygulamanızı daha fazla ödeme yapan kullanıcılara ulaştırmak istersiniz. Peki bu insanlarla nasıl bağlantı kuracaksınız? Uygulama tanıtım kampanyaları, süreci sizin için kolaylaştıracak, uygulamalarınızı Google’ın en büyük mülklerinde tanıtmanızı kolaylaştıracaktır:

 • Google Arama
 • Google Play
 • YouTube
 • Google Görüntülü Reklam Ağı
 • Google Discover

Uygulama tanıtım reklam modeli, uygulama indirmelerini ve uygulama tanıtım reklamlarıyla etkileşimi artırarak büyük kitleleri hedefler. Uygulamanızı bir uygulama mağazasından indirmek veya doğrudan uygulamanıza bir derin bağlantı eklemek için müşterilerinize gönderilirler.

Bu reklamlar, müşterilere Google’da ve Google ile iş ortaklığı yapan sitelerde ve uygulamalarda kullanıcılara ulaşmaktadırlar. Promosyon reklamları yalnızca içeriğiniz ile uyumlu cihazlarda görünürler. Bu reklam, her platformda farklı bir biçimde gösterilmektedir.

Uygulama Tanıtım Reklamlarının Avantajları

 • Google Arama sayesinde ekstra erişilebilirlik sunar.
 • Büyüyen bir sektörün parçasıdır.
 • Uygulamayı tanıtmak için yerele dayalı hedefleme yapılabilmektedir.
 • Daha kişisel reklam biçimleri ve seçenekleri vardır.

Kimler Kullanmalı?

Bir uygulaması olan herhangi bir şirket, Google’ın yeni tanıttığı farklı seçenekleri gözden geçirmeli ve yeni bir kitlenin önüne çıkma veya etkileşimi artırma fırsatı olup olmadığını görmelidir. Ayrıca, uygulama içi eylemleri ve eylem değerlerini artırmaya odaklanmak gerekir.

Reklam Performansı Nasıl Ölçülür?

 • Play mağazasından alınan bir Android uygulamasıysa, yüklemeler herhangi bir ekstra kurulum gerekmeden Google Ads’de dönüşüm olarak görüntülenir.
 • Üçüncü taraf uygulama izleme analiz bilgilerini Google Ads ile entegre ederek ve otomatik etiketlemeyi etkinleştirerek dönüşüm olarak sayılan yüklemeleri görmek mümkündür.
 • Dönüşüm geçmişinin birikmesini beklemeden en uygun teklifi bulmak için uygulama kampanyasının oluştururken hedef EBM ve hedef ROAS kullanarak otomatik teklif verilebilmektedir.

Google Görüntülü Reklam Ağı Reklam Modelleri

Google Görüntülü Reklam Ağı, kullanıcıların Google Ads platformunda reklam oluşturabileceği ikinci kategoridir. Bu reklamlar, Google’a ait veya AdSense programlarına bağlı sitelerde gösterilirler.

1. Metin Reklamlar

Google ADS Görüntülü Reklam

Metin reklamların görüntülü ağda gösterilme şansı vardır. Bir görüntülü metin reklam ile bir arama metni reklamı arasında çok fazla fark yoktur. Yine de başlıklara, açıklamalara, bir URL’ye ve bir görünen URL’ye ihtiyacınız olacaktır.

En büyük değişiklik, karakter sınırlarının reklamın nerede ve nasıl görüntülendiğine bağlı olarak değişmesidir. Bu, başlıklarınızın ve açıklamalarınızın kısaltılması ihtimalinin yüksek olduğu anlamına gelir. Bu yüzden önce en iyi bilgiyi koymak isteyeceksiniz.

Metin Reklamların Avantajları

 • Metin reklamların oluşturulması ve yönetimi oldukça kolaydır. Herhangi özel bir beceri veya kaynak gerektirmezler.
 • Bu reklam modeli, internet kullanıcılarının dikkatini göz atma deneyimlerinden uzaklaştırmadan sunulurlar.
 • Ucuz bir reklam modelidir.

Metin Reklamların Dezavantajları

 • Google Görüntülü Reklam Ağı içerisinde karakter sınırları daha sınırlıdır.
 • Sitelerdeki metin reklamlar, görsel ögeler olmadan çok sade ve çekici olmayabilirler.
 • Arama Ağı içerisinde yer alan metin reklamlar, arama sonuçlarıyla uyum sağlar. Ancak Görüntülü Reklam Ağı içerisinde bu nadiren görülür.

Kimler Kullanmalı?

Metin reklamların, Görüntülü Reklam Ağı içerisinde bile zaman ve maliyet açısından verimli olmaları, onları site trafiği kazanmak isteyen yoğun pazarlamacılar için mükemmel bir reklam modeli haline getirmektedir.

Bununla birlikte, metin reklamlar Görüntülü Reklam Ağı içerisindeki cazibelerinin bir kısmını kaybederler. Arama sonuçları sayfasında olduğu kadar cazip değildirler. Kullanıcıları yüksek amaçlı anahtar kelimelere göre hedefle yeteneğinizi kaybetmiş olursunuz.

Metin Reklamların Maliyeti

Görüntülü metin reklamlar görüntülü reklamların en ucuz modelidir. Arama Ağı metin reklamlarına benzer şekilde tıklamalar için ödeme yaparsınız.

Bazı sektörler, arama anahtar kelimeleri için maliyetli TBM oranlarına sahip olduğundan, Görüntülü Reklam Ağı metin reklamları aslında Arama Ağı reklamlarından daha ucuz olabilirler. Her şey işletmenizin türüne göre değişiklik gösterecektir.

2. Zengin Medya Reklamları

Zengin medya reklamları, görüntüleyenlerin içerikle etkileşime girmesini sağlayan bir reklam modelini ifade etmektedir. Reklam genişleyebilir, kayabilir vb. şeyler olabilir. Kitlenizin davranışıyla ilgili genişletme sayısı, birden çok çıkış ve video tamamlama gibi toplu verilere erişerek kampanyanızın başarısı hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

HTML5 teknolojisi kullanıldığında, reklamlar tek bir yerleşimde birden çok içerik düzeyi içerebilir: videolar, oyunlar, bir reklamdan tweet vb. gibi. Tıklama oluşturmak gibi basit bir hedefiniz veya marka bilinirliği oluşturmak için iddialı hedefiniz varsa zengin medya reklamları tam size göre demektir.

Standart ve Zengin Medya Reklamları Arasındaki Farklar

Standart reklamların belirgin özellikleri şu şekildedir:

 • 200K veya daha küçük tek bir .html, .gif, .png ve .jpg dosyası biçimini desteklerler.
 • Video veya genişletme içermezler.
 • Genellikle yalnızca tek bir tıklama bağlantısını izlerler.

Zengin medya reklamlarının belirgin özellikleri şu şekildedir:

 • Birden çok dosya kullanılabilir.
 • Video içerebilir.
 • Daha büyük bir boyuta genişleyebilir.
 • Kullanıcı etkileşimi hakkında ayrıntılı izleme ölçümleri içerebilir.
 • Birden çok tıklama bağlantısını izleyebilir.
 • Başka özel özellikler içerebilir.

Zengin Medya Reklamlarının Faydası

Zengin medya reklamcılığı akış, video ve ses dahil olmak üzere dijital medyayı kullanan bir reklam biçimidir. Kampanyaların çok daha büyük bir etki yaratmasına olanak tanıyan güçlü bir yaratıcı fırsatı temsil eder.

Zengin reklamlar dosya boyutu açısından daha büyük olma eğilimde olurlar. Bu nedenle oluşturulma maliyetleri genellikle daha yüksektir. Ancak zengin medya reklamları Google Ads’de yararlı bir role sahiptirler.

 • Zengin Medya reklamları ölçülebilir ve ölçeklenebilir yapıdadırlar:
  • Tipik banner reklamlar, reklam verenlerin yalnızca gösterimleri ve tıklama oranını ölçmesine olanak tanır.
  • Zengin medya reklamları, reklam verenlerin çeşitli göz atma davranışlarını izlemesine ve ölçmesine olanak tanır.
  • Gömülü bir videoyu izleyen kullanıcıların sayısı, görüntülenen videonun yüzdesi zengin medya reklamlarında hesaplanabilir.
 • Daha yüksek performans seviyeleri:
  • Zengin medya reklamları, hedef kitleleri içerikle etkileşime girmeye teşvik eden ses, video ve diğer ögeleri içerir. Bunlar artan dönüşüm oranlarını, tıklama oranlarını ve görüntüleme oranlarını beraberinde getirir.
  • Zengin medya reklamları, zengin medya olmayan reklamlara göre beş kat daha yüksek tıklama oranına sahiptir.
  • Tüketicilerin bir zengin medya reklamını görüntüledikten sonra bir tür işlem yapma olasılıkları çok daha yüksektir.
 • Daha yüksek etkileşim oranı:
  • Etkileşim, marka bilinirliği, mesaj ilişkilendirme ve satın alma niyetinde önemli artışlar sağlar. Ayrıca anında veri yakalamaya izin verilmesi söz konusu olabilir.
  • Reklam verenler, online reklamla etkileşime girmeye teşvik ederek potansiyel müşterilerin dikkatini daha kolay çekebilirler.
 • Marka bilinirliği:
  • Akışlı reklamlar dahil olmak üzere zengin medya reklamları, online reklam verenler için marka bilinirliğini diğer online reklam modellerine göre daha kolay artırma şansına sahiptirler.
 • Kullanıcı deneyimi:
  • Zengin medya reklamları kullanıcıyı siteden ayrılmaya zorlamaz. Bu yalnızca başka bir noktaya taşınacak hoş bir online deneyimi kesintiye uğratmak zorunda kalmamak anlamına gelir.
  • Bu durum, trafiği daha uzun süre etrafta tuttuğu için olumlu veriler elde edilmesini sağlar.

Sıkça Kullanılan Zengin Medya Reklam Modelleri

Pek çok zengin medya reklam modeli vardır. Ancak karşılaşacağınız en yaygın zengin medya reklamları belirlidir. Bunun için aşağıdakilere göz atabilirsiniz:

 • Sayfa içi reklam – Bir web sayfasında dikdörtgen formda görünen reklamdır.
 • Sayfa dışı reklam – Bir web sayfasında kayabilen, açılan ve genişleyebilen zengin medya banner çözümüdür.
 • Video içi reklam – Videodan önce ve videodan sonra gösterilen video akışını içerir. En etkili reklam modellerinden biridir.
 • Videodan önce gösterilen reklamlar – Videodan önce gösterilen reklam, içerik seçilmeden önce oynatılan bir tanıtım ögesidir. Bunlar genellikle yeniden tasarlanmış televizyon reklamlarını içerirler.
 • Videodan sonra gösterilen reklamlar – Online bir videonun sonunda görünen, genellikle 10-15 saniye uzunluğunda olan online bir video reklamıdır.

3. Görsel Reklamlar

Google ADS GDN ReklamlariGörüntülü Reklam Ağı, büyük ölçüde, resimler ve videolar gibi görsel reklam biçimlerinin gücüne dayanmaktadır. Görsel reklamlar, çarpıcı, estetik bir reklam yapmak için kendinize ait markalı görselleri kullanmanıza olanak tanırlar.

Reklamlar statik olabilir. Etkileşimli pazarlama mesajları oluşturmak için HTML5 ve GIF olabilirler. Bu reklamlar birçok farklı şekil ve boyutta gelirler. En yaygın seçimlerden söz etmek gerekirse şunlardan bahsetmek daha doğru olacaktır:

 • Kare ve Dikdörtgen
  • 200 x 200 – Küçük Kare
  • 240 x 400 – Dikey Dikdörtgen
  • 250 x 250 – Kare
  • 250 x 360 – Üçlü Geniş Ekran
  • 300 x 250 – Dikdörtgen
  • 336 x 280 – Büyük Dikdörtgen
  • 589 x 400 – Netboard
 • Gökdelen
  • 120 x 600 – Gökdelen
  • 160 x 600 – Geniş Gökdelen
  • 300 x 600 – Yarım Sayfa
  • 300 x 1050 – Portre
 • Afiş
  • 468 x 60 – Banner
  • 728 x 90 – Afiş
  • 930 x 180 – Üst Banner
  • 970 x 90 – Büyük Afiş
  • 970 x 250 – Billboard
  • 980 x 120 – Panorama
 • Mobil
  • 300 x 50 – Mobil Banner
  • 320 x 50 – Mobil Banner
  • 320 x 100 – Büyük Mobil Banner

En Başarılı Banner Reklam Boyutları

Her boyutun avantajları ve dezavantajları vardır. Genel olarak, reklam ne kadar büyükse maliyetler o kadar yüksek olur. Bu nedenle, site deneyiminden rahatsız olmadıkları için en iyi performans gösteren genellikle banner reklamlar ve daha küçük dikdörtgenler ve karelerdir.

300 x 250 – Dikdörtgen
 • Çok fazla alan kaplamaz.
 • Metin içeriğinin içe gömüldüğünde veya bir makalenin sonuna yerleştirildiğinde iyi performans gösterir.
 • Kompakt boyutu nedeniyle reklam verenler görüntülenmesi kolay olduğu için bu reklam biçimini tercih etme eğilimindedir.
 • Görüntülü reklamlara yeni başladığınız zaman en iyi seçenektir.
336 x 280 – Büyük Dikdörtgen
 • Bu banner reklam boyutu ilki kadar çok popüler olmasa bile reklam verenler için hala ideal seçeneklerden biridir.
 • En iyi performansı metin içeriğinin içine veya bir gönderinin sonuna yerleştirildiğinde gösterir.
 • 300 x 250’den biraz daha büyüktür. Bu, daha fazla reklam envanterine sahip olacağınız anlamına gelir.
728 x 90 – Afiş
 • Genellikle bir web sayfasının üst kısmında göze çarpacak şekilde görüntülenir. Bu yüzden afiş olarak adlandırılır.
 • Reklamınızı olabildiğince çok kişinin önüne çıkarmak istiyorsanız bu reklam bilinirliği ve tıklama oranını artıracak iyi bir seçenektir.
320 x 50 – Mobil Banner
 • 320 x 50 banner, hem tarayıcılarda hem de uygulamalarda mobil için en yaygın kullanılan reklam boyutudur. Tüm global reklam envanterinin %12’sini kapsamaktadır.
300 x 600 – Yarım Sayfa
 • Adına rağmen, bu tür bir banner reklamın boyutu bir sayfanın yarısını kapsamaz. Ancak diğer boyutlara göre en fazla yeri kaplayan seçeneklerden biridir.
 • Ana içeriğin üstüne ve forum sitelerine yerleştirildiğinde iyi performans gösterir.

Görsel Reklamların Avantajları

 • İnternet reklamcılığının arama ve metin reklam türüyle gözden kaçırdığı görsel yönünü sunar.
 • Yararlanmak için birçok farklı boyut seçeneği vardır.
 • Görüntülü Reklam Ağı, istediğiniz kitleleri bulmak için benzersiz hedefleme seçenekleri sunar.
 • Tüketici reklamı tıklamayacak olsa bile yine de görür. Bu da marka bilinirliğini artırmaya yardımcı olur.

Görsel Reklamların Dezavantajları

 • Farklı boyut ve biçimlerde ilgi çekici resimler gerektirir.
 • Favori sitelerine göz atan çoğu kişi reklamlarla ilgilenmez. Bu da görsel reklamlar için düşük tıklama oranlarına yol açmaktadır.
 • Bir resim veya HTML5 ögesi oluşturmak ve düzenlemek için bazı teknik bilgi birikimi gereklidir.
 • Büyük görsel reklamlar internet kullanıcıları için can sıkıcı olabilir ve bunlar daha pahalı olabilirler.
 • Reklam engelleme araçları bazen görüntülü reklamları engelleyebilirler.

Kimler Kullanmalı?

Metin reklamlar, Arama Ağı için temel unsurlar olsa bile, görsel reklamlar Görüntülü Reklam Ağı için aynı işleve sahiptirler. Bu, çoğu işletmenin bu kampanyalarda değer bulabileceği anlamına gelir. Bununla birlikte, şirketinizin harika görselleri yoksa görsel reklamlar etkisiz olabilir.

Görsel reklamlar, marka bilinirliği kampanyaları için oldukça uygundur. Pek çok kullanıcı görsel reklamları tıklamayacak olsa bile onlara bakması kaçınılmazdır. Potansiyel müşterileriniz, ürünleriniz veya hizmetleriniz için pazarda olduklarında markanızı daha kolay hatırlarlar.

Görsel Reklamların Maliyetleri

Görseller genellikle daha az dönüşüm sağlasa bile bu reklam kampanyaları ortalama arama kampanyalarından daha ucuza mal olurlar. Ancak, pazardaki kitleleri Görüntülü Reklam Ağı görsel reklamlarıyla hedeflemenin daha zor olmasıdır.

4. Video Reklamlar

Google Youtube Reklamları

Video reklamlar, görsel resim biçimini bir sonraki seviyeye taşır. Pazarlamacılar için mevcut olan en çekici ve ikna edici türdür. Harika bir video reklam yalnızca unutulmaz bir deneyim değildir. Aynı zamanda kesintiye uğrattığı videodan daha ilgi çekici olabilir.

Bu reklam öncelikle Google’ın video akış platformu olan YouTube’ta gösterilecektir. Ayrıca, her ay yaklaşık 2 milyar aktif kullanıcı ile en popüler video paylaşım sitesinde gösterim elde edeceğinizi unutmamalısınız. Reklam vermek için fena bir yer değildir.

YouTube’ta reklam verebilmek için aralarından seçim yapabileceğiniz 6 video reklam biçimi vardır:

 • Atlanabilir yayın içi reklamlar – Video reklamınız, yayınlanan bir videonun öncesinde, sırasında veya sonrasında oynatılır. Beş saniye izledikten sonra, kullanıcı reklamın geri kalanını atlamayı veya izlemeyi seçebilecektir.
 • Atlanamayan yayın içi reklamlar – Bu reklamlar, atlanabilir yayın içi reklamlarla aynıdırlar. Ancak kullanıcının atlama seçeneği yoktur. Atlanamayan reklamların daha kısa olması gerekir.
 • Video keşif reklamları – Bunlar, ilgili videolar bölümünün yanında veya bir kullanıcı bir video aradığında görünen sponsorlu YouTube video sonuçlarıdır.
 • YouTube masthead reklamları – Kullanıcıların YouTube ana sayfalarının en üstünde görünen masthead reklamlar pek çok kişinin dikkatini çeker. Ana sayfa ziyaret edildiğinde video ses olmadan otomatik olarak oynatılır.
 • Bumper reklamlar – Bumper reklamlar, daha fazla müşteriye ulaşmanızı ve markanız hakkında bilinirliği artırmanızı sağlamak için tasarlanmış kısa bir video reklam modelidir. Bumper reklamınız 6 saniye veya daha kısa olacaktır.
 • Yayın dışı reklamlar – Bunlar, AdSense aracılığıyla iş ortağı sitelerinde ve uygulamaların içinde oynatılan, yalnızca mobil cihazlara yönelik video reklamlardır.

Video Reklamların Avantajları

 • Kısa sürede şirketiniz ve ürünleriniz hakkında birçok bilgi aktarmanızı sağlar.
 • Bir hikaye anlatan videolar inanılmaz derecede güçlüdür ve atlanması zor olurlar.
 • Kullanıcıların atlamalarına izin verilmeden önce reklamla en az birkaç saniye etkileşimde bulunmaları gerekir.
 • YouTube, her ay milyarca kullanıcıyı çeken devasa bir platformdur. Google’dan sonra en popüler ikinci arama motorudur.

Video Reklamların Dezavantajları

 • Video reklamlar genellikle bir tüketicinin yapmaya çalıştığı şeyin önüne geçer. Bu da olumsuz bir deneyim yaratabilir.
 • 5-15 saniye, bir tüketiciyi içeri çekmek için çok kısa bir süredir.
 • Video reklamlar, üretmek ve düzenlemek için yazılım, ekipman ve teknik bilgi gerektirir.
 • Mesajlarınızın görüneceği YouTube videoları üzerinde fazla kontrol yoktur.
 • Google, video reklamları dikkatle inceler ve yalnızca en iyi kaliteye sahip olanları seçer.

Kimler Kullanmalı?

Video reklamlar herhangi bir işletme için değerli bir seçenek olabilme eğilimindedir. Ancak büyük bir engele sahiptirler. Etkili video içeriği oluşturmak, üretmek ve düzenlemek oldukça pahalıdır.

Akıllı telefonunuz ile hızlı bir viral video çekebilirsiniz. Ancak video reklamların kullanıcı atla düğmesinin ötesini izlemeye teşvik etmek için bir üst düzey kalitede olması gerekir. Bu, bir üretim için gelişmiş ekipmanlara ve daha fazlasına yatırım yapmanız gerektiği anlamına gelir.

Reklamı oluşturmak reklamı yayınlamaktan daha masraflıdır. Bununla birlikte, tüm farklı video reklam biçimleri arasından reklamcılık hedeflerinize uygun avantajlar sunan bir tane bulmak kolaydır.

Video Reklamların Maliyeti

Çoğu video reklam biçimi, bin gösterim başına maliyet esasına göre çalışır. Keşfet reklamları gibi diğerleri TBM temelinde çalışırlar. Her iki durumda da maliyetler oldukça dalgalıdır. Ortalama olarak, 1000 gösterim başına 20 TL harcamayı bekleyebilirsiniz.

Sonuç

Google Ads stratejileriniz için doğru biçim türünü bulmak yeni bir ürün satın almaya benzer. Bütçenizi etkileyecek önemli bir seçimdir. İhtiyaçlarınızı, araçlarınızı ve tarzınızı değerlendirmeniz ve bunlara en uygun doğru aracı veya reklam biçimini bulmanız gerekir.

Her şey hedeflerinizi düşünmekle başlar. Bunlar sizin ihtiyaçlarınız yani hedeflerinizdir. Seçtiğiniz reklam biçimleri bu hedefleri desteklemeli ve onlara ulaşmanıza yardımcı olmalıdır.

Ardından, bütçenizi ve kaynaklarınızı düşünün. Reklam vermeye ne kadar zaman ayırmanız gerekiyor? Daha pahalı reklam türlerine yatırım yapabilir misiniz? Çok dikkat ve yönetim gerektiren reklam türleri ne olacak? Reklam seçimlerinizde hem gerçekçi hem de güvenli olmanız gerektiğini unutmamalısınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir