fbpx

Sosyal Medyadan Para Kazanmanın Altın Kuralları

Sosyal medya artık günümüzde sadece bir eğlence ve iletişim aracı olarak değil, ciddi anlamda gelir kaynağı da elde edilen bir mecra oldu. Takip ettiğiniz birçok Instagram ve Twitter hesaplarının günün belli aralıklarıyla çeşitli ürünler, linkler paylaştığını görürsünüz. Bir çoğumuz bu reklamlardan rahatsız olsak da, organik yüksek takipçili hesaplar artık büyük markalar için vazgeçilmez bir reklam kanalı haline geldi.

Peki sosyal medyadan nasıl para kazanılır? Bunun birinci ve en önemli kuralı yüksek sayıda organik takipçiye sahip olmaktır fakat arkadaşlarınız dışında kimse sizi durup dururken takip etmez, bu yüzden organik bir hesap oluşturabilmeniz için size birkaç yöntemden bahsedeceğim.

Temel Hesap Bilgileri

İleriye dönük hedefleriniz varsa oluşturacağınız hesabın temellerini sağlam atarak hesabınıza bir kimlik yaratmak zorundasınız. Tıpkı her insanın tek ve değişmeyecek T.C. numarası varsa, hesabınızın da mevcutta olmayan ve daha sonra değişmeyecek bir isime ve logoya sahip olması gerekiyor.

     Öneri; Bulduğunuz ismin, kullanıcı adınız ile aynı olması ve diğer kanallarda da bu kullanıcı adının alınabilir olduğundan emin olmanız.

Biyografinin Önemi

Hesap biyografiniz, kendinizi insanlara kısa yoldan anlatma ve onları profilinize çekmenin önemli yollarından biridir. Biyografinizi okuyup, sizin ne tür içerikler ürettiğinizi tahmin ederek takip eden insanların size sadık kalma ihtimali daha yüksektir. Bu yüzden doğru biyografi, doğru kitle anlamına gelmektedir.

Öneri; Henüz gelişme aşamasındaysanız ve küçük bir kitleye hitap ediyorsanız, biyografi kısmına “Reklam İçin İletişime Geçebilirsiniz” tarzında yazılar yazarak, insanları kendinizden uzaklaştırmayın.

İçerik Paylaşım Modeli

Bu kural daha çok yönettiğiniz hesabın temel içerik modeline dayanmaktadır. Örnek olarak sadece video paylaşımları yapıyorsanız, ürettiğiniz içerikleri sabit şablonda paylaşarak belirli bir düzende gitmeniz, insanların gözüne daha hoş gelerek sizi takip etmeleri için bir sebep daha ortaya çıkarabilir.

Öneri; Hazırladığınız şablonda muhakkak kullanıcı adınızı bulundurmanızı öneririm, çünkü sizin emek vererek ürettiğiniz bir içeriği, başkaları tek bir tuşla indirerek sizden daha fazla etkileşime sahip olabilir.

Doğru Zamanda, Doğru Paylaşım

Her sosyal medya hesabının hitap ettiği kitle farklı olduğu gibi, bu hedef kitleye doğru zamanda ve doğru paylaşım ile ulaşarak elde edebileceğiniz maksimum etkileşimi hedeflemeniz gerekmektedir. Peki doğru zamanı nasıl bulabiliriz? Instagram, Twitter, YouTube ve Facebook artık istatistik olarak size saat dilimine göre etkileşim oranlarını veriyor. Bu bölüm, sizin daha önceki yaptığınız paylaşım saatlerinizin ve etkileşim oranları ile doğru orantıda değişiklik gösterebilir.

Öneri; Ne kadar istatistikler size sağlıklı etkileşimin saatini verse de, bana göre sosyal medyada zaman planlamasının belirli bir aralığı yoktur. Bu tamamen sizin tecrübeniz ile çözeceğiniz bir durumdur. Aşağıda verdiğim durumlar, kendi yönettiğim hesaplardan elde ettiğim tecrübelerin yansımasıdır.

*  Kış mevsiminde yapacağınız her paylaşım hak ettiği etkileşimi alacaktır. Bunun sebebi ise, insanlar soğuk kış günlerinde telefonları ile daha çok vakit geçirmeleridir. Tabii öğrencilerin de okul saatlerinde daha çok telefonla uğraştığını unutmamalıyız.

*  Yaz mevsiminde çoğu sosyal medyacı etkileşimlerin artacağını düşünür ama bu tam tersine bir durumdur. Artık yaz gelmiş ve insanlar kendilerini dışarıya atmaktadırlar, peki hangimiz dışarıda arkadaşlarımızla yürürken telefonu ile uğraşır? Bu yüzden yaz mevsiminde sağlıklı etkileşimin saati 22:00 – 02:00 arasıdır.

* Hafta içinde okul veya iş sebebi ile sosyal medyaya vakit ayıramayan milyonlarca insan var, bu insanlar arasından sizi de takip edenler neden olmasın? Bu yüzden hafta içi paylaşımlarınızı 20:00 – 23:30 arasında yapmanızı öneririm. Hafta sonuna baktığımızda ise bu saat aralığı biraz daha esnek olmasına rağmen mevsime göre değişiklik göstermektedir ama size ufak bir ipucu; mevsim ne olursa olsun bir pazar sabahı yaptığınız paylaşım hiç beklemediğiniz ilgiyi görebilir.

* Özel günleri fırsata çevirmek, ya da “fırsatı, krize çevirmek” sözü şimdi anlatacaklarım için oldukça uygun bir söz olacağını düşünüyorum. Bazı anlar vardır ve insanlar sosyal medya üzerinden bir konu hakkında binlerce, yüzbinlerce yazıları takip eder ve doğrudan etkileşime girer, peki bu yazıların arasında neden sizin paylaşımınız olmasın? Bu yüzden gündemi sürekli takip etmek ve en yaratıcı, daha önce yapılmamış bir paylaşımı üretmek sizi diğerlerinden bir adım önde tutacaktır.

* Şimdi gelelim Ramazan ayının, sosyal medyacılar üzerindeki ayrı bir bereketine. Ramazan ayında paylaşım saat aralığı 2’ye ayrılmaktadır. Bunlardan biri 15:00 – 19:00 arası, diğeri ise 23:00 – 04:00 arasıdır. İnsanlar bu saat dilimleri arasında sosyal medyayı belki de sizden daha iyi takip ediyor olabilirler.

Görüntülenmeyi Arttırmanın Yolları

Eğer sosyal medyadan para kazanmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise hesabınızın görüntülenme sayısıdır.

Reklam verme amacı ile size ulaşan firmalar ilk olarak hesabınızın istatistiklerini görmek ister. Görüntülenmeniz ,yani ne kadar çok kişiye ulaşırsanız reklam alma şansınız da o kadar artacaktır. Peki organik ve kısa yoldan etkileşim arttırmanın birinci kuralı nedir? Medyalı paylaşımlar, yani fotoğraf ve video içerikli paylaşımlar normalde aldığınız görüntülenmenin 2 katını size getirerek hesap genelinde de yüksek bir erişime sahip olmanızı sağlar.

Öneri; Yönettiğiniz hesap video içerikli bir hesap olmasa bile, haftada 2 video sizin görüntülenmenizi kat kat arttıracaktır.

Bunlardan Uzak Durun

Bazı durumlar vardır ki, takipçileriniz tarafından ne kadar çok sevilirseniz sevilin, yapacağınız bir paylaşım veya yorum ile tepki çekebilir hatta binlerce takipçinizden olabilirsiniz. Bu durumlardan biri siyasettir ve çoğu insan eğlenmek için girdiği sosyal medyada bu tür paylaşımlar görmek istemez.

Öneri; Her konuda tarafsız olun.

İnsanları Sıkmayın

Yönettiğiniz hesapta günde kaç paylaşım yapıyorsunuz? İnsanlar instagram’a girdiğinde sadece sizin mi paylaşımlarınızı görüyor? O halde yanlış yaptığınız bir şeyler var. “Az ama öz” lafı tam da bu durum için geçerli sayılabilir. Sürekli insanların karşısına çıkmak sizi basitleştirerek, size olan ilgiyi azaltır ve bu durumda ise takipçi sayınızın artma oranı da bir hayli düşebilir.

Öneri; Günde yapacağınız zamanlı ve doğru 4 özgün içerikli paylaşım takipçileriniz tarafından ilgi görecektir.

Takipçi Değil, Arkadaş Kazanın

Hesabınızı takip eden binlerce kişi olabilir, bu sosyal medyada “takipçi” olarak da adlandırılsa da siz, sizi takip eden insanlara arkadaş gibi yaklaştığınız sürece, onların size olan bağımlılığı artacak ve yaptığınız her paylaşımda etkileşime girme oranları artacaktır. Bu yüzden size atılan bir mesaja veya yapılan bir yoruma samimi bir dille cevap verdiğinizde insanlar sizi daha çok sevecetir.

Öneri; Gerekli olan samimiyeti sağladıktan sonra, insanlar sizin paylaştığınız reklamlara bile gerekli ilgiyi göstererek sizin de kazanmanıza yardımcı olacaklardır.

Yukarıda anlattığım ve kendi tecrübelerime dayanarak verdiğim önerileri yerine getirdiğinizde sosyal medyadan para kazanmak için ilk adımları atmış olacaksınız.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu