fbpx

Sosyal Medyada Pazarlama Yapmanız İçin Geçerli 5 Neden

Sosyal medya günümüzün en etkili iletişim aracı ve bu gerçeği fırsata çevirenlerin en başında Dijital Pazarlama tekniği geliyor.

Günümüzde artık sosyal medyada  olmak veya olmamak;  sizin “var olmanız ya da olmamanız” anlamına geliyor. 2017 yılında olmamıza rağmen hala sosyal medyanın gücüne inanmayan işletmeciler, markalarını daha iyi duyurabileceği bir mecraya giriş yapmak istemiyor. Ancak gerçek şu ki siz zaten sosyal medyadasınız; insanlar sizi konuşuyor, sizinle ilgili içerikler giriyor ve yorumlar yapıyorlar. Bunu yönetmek ya da yönetmemek ise size kalmış. En azından “itibar”  için bile sosyal medyada olmak ve markanızla ilgili yazılanları takip etmelisiniz.

Sosyal Medyadan Pazarlama Yapmak

O zaman sizi, markanızı sosyal medyaya da taşımanız için ikna edebileceğimi düşündüğüm 5 maddeyi sıralamak istiyorum.

1-) Müşteriniz Sosyal Medyada

2017 yılı itibari ile Facebook 2 milyar,  Instagram 700 milyon, Twitter 350 milyon ve kurumsal pazarlama için yeri çok büyük olan Linkledin 500 milyondan fazla kullanıcıya sahip. Bu rakamlar, müşterilerinizin büyük bir kısmının sosyal medya platformlarında olduğunu gösteriyor. Kısacası, müşterileriniz nerede ise siz de orada olmalısınız.

2-) Hedef Kitlenizi Belirleyin ve Tam İsabet Sağlayın

Sosyal Medya platformları, büyük firmaların kullanıcılar hakkında bilmediği birçok bilgiye sahip ve bu fırsatı değerlendirmek sizin elinizde. Detaylı çalışmalar sonucu belirleyeceğiniz hedef kitlenizi, satışlarınızda kullandığınızda sosyal medyanın gücünü bir kez daha göreceğinizden eminim.

3-) Marka Bilinirliği

Sosyal medya pazarlama ile markalar, hem müşterileri hem de yeni müşterilerini takipçi olarak kazanabilmekte ve bu müşteriler ile sürekli olarak bağlantı halinde kalabilmektedir. Markanızı temsil eden sayfanızda yapacağını kampanya paylaşımları, ürün paylaşımları ve eğlenceli içerikler sizi müşterinizin daima aklında tutacaktır. Böylece müşterinize karşı güven sağlamış  olacaksınız.

4-) Müşteri ile İletişim ve Etkileşim Sağlamak

Sosyal medyanın sağladığı en büyük avantajlardan biri ise, müşterileriniz ile sürekli iletişim halinde olup ve geri bildirim alabilmenizdir. Hedefi büyük olan markalar için müşteri yorumu daima önem taşımaktadır . Etkileşim sağlamak , müşteri memnuniyetini de size açıkça gösterir ve markanızı daha iyi yerlere getirebilmek için bazı çalışmalar yapabilirsiniz.

5-) Rakiplerinizi Siz Değil, Onlar Sizi Takip Etsin

Her alanda olduğu gibi sosyal medyada da rekabet her geçen gün artıyor. Eğer rekabette geride kalmak istemiyorsanız siz de markanız için sosyal medya dünyasına girmeniz gerekiyor. Sosyal medyada olmanız size ve markanızın gelişimini ve marka bilinirliğini daima arttıracaktır.

Unutmayın, dünyaca ünlü markalar reklam harcamalarının büyük bir kısmını sosyal medya platformuna ayırmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir